У статті аналізуємо, чому швидка мода стала проблемою всесвітнього масштабу та як повільна мода своєю сталістю вказує на зовсім інший альтернативний шлях.
На цю мить fashion світ поділився на два зовсім різні підходи. З одного боку прихильники швидкої моди (Fast Fashion) у вигляді любителів мас-маркетів, а з іншого — повільна (Slow Fashion), прибічники якої, свідомо обдумують всі свої покупки. Кожна зі згаданих концепцій має свій вплив на довкілля, економіку та суспільство в цілому. У цій публікації ми спробуємо розібратися, чому швидка мода стала проблемою всесвітнього масштабу, та як повільна мода своєю сталістю вказує на зовсім інший альтернативний шлях.
Fast Fashion — це загальноприйнятий підхід до масового виробництва одягу у світі моди. Він базується на дуже швидкому випуску нових колекцій за низькими цінами. Головна мета принципу — постійне оновлення асортименту, максимально заохочуючи споживачів купувати більше й більше, навіть, якщо, можливо, це не є для них необхідністю.
Продуценти швидкої моди звертають увагу на актуальні тренди, і адаптують їх у масовий продаж всього за лічені тижні. Це все призводить до надто високого впливу на екологію:
Відомі світові бренди, такі як «Zara» та «Shein» — це якраз бренди, концепцією яких, є швидка мода. Впевнені, що таких компаній ви зможете назвати ще з десяток. Їм закидають не лише використання дешевих матеріалів та сировини для одягу, але й експлуатацію робочої сили у країнах, які розвиваються. Крім цього, у брендів з такою бізнес-моделлю, повна відсутність відповідальності та прозорості щодо утилізації продукції.
Slow Fashion — це термін антагоніст, який застосовують на противагу «швидкій моді». Вперше цю назву озвучила екоактивістка та дизайнерка Кейт Флетчер. Це поняття було засноване на екологічності, якості та етичності. Повільна мода закликає суспільство до усвідомленого споживання, де перевага залишається за меншою кількістю речей, але які служитимуть роками.
1. Сталий виробничий цикл, при якому використовуються натуральні або перероблені матеріали.
2. Етична праця базується на гідній оплаті роботи, офіційному працевлаштуванні та безпечних умовах праці для працівників.
3. Висока якість речей, тобто одяг та аксесуари, які виготовляються з розрахунком на тривалий термін вжитку.
4. Локальність — вибір місцевих дизайнерів, брендів, виробників. Це підтримує не лише економіку певного регіону, а й зменшує витрати та шкідливий вплив логістики, коли виробництва, офіси та точки продажу знаходяться у різних містах або й країнах.
Прикладом брендів, які працюють за принципом Slow Fashion, є американці «Patagonia», виробник жіночого одягу «Eileen Fisher», бренд речей люкс-сегмента «Stella McCartney» та український бренд «Ksenia Schnaider». Ці та інші виробники одягу акцентують на використанні екологічних матеріалів, переробленні, мінімалізмі в дизайні та гідних умовах праці в їх компаніях.
Що поганого в широкому та доступному одязі — спитаєте ви. Розгляньмо детальніше та ширше проблему Fast Fashion:
1. Забруднення води
Текстильна промисловість найбільше забруднює прісну воду через фарбування тканин. Відходи з хімікатами створюють загрозу екосистемі, коли потрапляють у річки, моря та океани.
2. Відходи
Близько 85% одягу, що продається, пізніше опиняється на сміттєзвалищах або спалюється. Поліестер, який використовують для створення дешевих тканин, розкладається понад 200 років — масштаби важко навіть уявити.
3. Викиди парникових газів
Більше одягу — більше виробництво синтетики. Згаданий вище поліестер, базується на нафтових продуктах, що значно підвищує рівень вуглекислого газу в атмосфері.
Перехід до принципів Slow Fashion потребує певних змін у звичних споживчих звичках. Маємо кілька простих порад для вас:
1. Купуйте якісне — вибирайте одяг, який служитиме роками.
2. Шукайте та підтримуйте локальних виробників — ви здивуєтеся, скільки крутих та достойних брендів існує.
3. Купуйте вінтаж — повторне використання одягу значно знижує навантаження на довкілля.
4. Читайте етикетки — вибирайте екологічні матеріали: органічну бавовну, льон або перероблену сировину.
5. Утилізуйте одяг відповідально — здавайте старі або непотрібні речі на переробку або передавайте тим, хто їх потребує. Також ви завжди можете організувати такі збори самостійно.
1. «Patagonia» — бренд, який відомий своїми кампаніями з повторного використання одягу та ініціативою «Worn Wear», яка допомагає клієнтам бренду лагодити їх старі речі.
2. «H&M Conscious Collection» — хоча за брендом залишають статус «символу швидкої моди», його окремі колекції зі сталих матеріалів показують рух у правильному руслі.
3. «Re:inventex» — наша компанія займається переробленням текстильних відходів в Україні, зменшуючи їх негативний вплив на екологію.
4. «Everlane» — американський бренд, який запровадив сталий рух «Cleaner Fashion» на основі цілей сталого розвитку ООН.
5. «Dodo Socks» — український бренд, який впроваджує сталі ініціативи, як у процесі локального виробництва, так і соціальних проєктах, благодійних ініціативах для підтримки ЗСУ, допомоги притулкам для тварин та багато інших.
Звісно, швидка мода вабить своєю доступністю, але її прихована ціна є надто високою для цілої планети та наших наступних поколінь. Повільна мода натомість є альтернативним шляхом до свідомого споживання та сталого майбутнього. Вибираючи та підтримуючи екологічні бренди та відповідальні ініціативи, ви зробите внесок у збереження природи та добробуту для наших дітей та онуків.
Пам'ятайте, що кожна річ має свій вплив, чи це пластикова пляшка, чи светр, який був одягнений один раз, а тепер летить у смітник. Нехай ваш вибір стане частиною змін! Будьте сталими!