Природоохоронне законодавство України проходить масштабну трансформацію.
Природоохоронне законодавство України проходить масштабну трансформацію. Після ухвалення закону «Про управління відходами» будь-яке підприємство, що виробляє одяг чи текстиль, тепер офіційно вважається утворювачем відходів. Це означає, що текстильні обрізки чи бракована продукція, що не може бути перероблена на нову річ, мають бути обліковані, задокументовані та передані лише офіційному оброблювачу відходів з наявним відповідним Дозволом.
Чому це важливо? Текстильна галузь наразі є однією з найбільших галузей, що не дуже помітно, але наполегливо в геометричній прогресії продукує відходи. До прикладу, споживацьке ставлення до текстильних речей призводить до накопичення великої кількості текстильних відходів на полігонах, сміттєзвалищах, водоймах, лісосмугах, берегах водойм тощо, який у природі не розкладається і не перетравлюється живими організмами в тій кількості, що було б безпечно і беззбитково для довкілля. Окрім юридичних вимог, впровадження циркулярної економіки та відповідального виробництва є не лише частиною глобальної стратегії сталого розвитку, а і реальною можливістю зменшити витрати, оптимізувати ресурси та створити позитивний екологічний імідж компанії.
З 9 серпня 2023 року в Україні діє новий закон «Про управління відходами», який кардинально змінює підхід до обліку та переробки відходів. Впроваджено Національний перелік відходів із 20 групами (Постанова КМУ №1102), що поділяє відходи на небезпечні (зірочка в коді) та відходи, що не є небезпечними.
Якщо ваше підприємство виготовляє або використовує текстильні матеріали, воно офіційно належить до утворювачів відходів. Це означає, що просто викинути залишки чи передати їх без документів незаконно.
Основні зобов’язання утворювачів відходів:
✅ Реєстрація в системі «ЕкоСистема» – державному реєстрі, де фіксуються всі відходи.
✅ Передача відходів лише офіційним оброблювачам, які мають відповідні дозволи.
✅ Подання щорічної Декларації про відходи (до 20 лютого), якщо:
• утворюється понад 50 тонн відходів, що не є небезпечних відходів на рік;
• утворюється хоча б 1 кг небезпечних відходів.
Важливо розуміти, що нові вимоги охоплюють усі підприємства текстильного сектору.
Щоб виключити нелегальне захоронення текстильних відходів, в Україні працює державна цифрова платформа «ЕкоСистема», де кожен утворювач і оброблювач відходів має бути зареєстрований. Це означає:
- Звітним періодом є календарний квартал і календарний рік, а також період, встановлений умовами дозволу на здійснення операцій з оброблення відходів.
- Квартальний звіт подається до 20 числа місяця, наступного за звітним періодом.
- Річний звіт подається до 20 січня наступного року за звітним періодом.
Що буде, якщо не звітувати?
Підприємство ризикує отримати штрафи або навіть втратити право на ведення діяльності.
Це також означає, що без офіційного підтвердження передачі текстильних відходів утворювач не зможе закрити екологічну звітність.
Неподання чи неналежне подання звітності протягом двох і більше періодів тягне за собою окрім адміністративних штрафів, репутаційних втрат - збільшення кількості позапланових перевірок дотримання суб’єктами господарювання вимог природоохоронного законодавства, що є втратами часу не на розвиток власного виробництва, а на стресові ситуації як підприємств, так і контролюючих органів.
Для експортерів текстилю вже зараз потрібно приймати рішення щодо обліку текстильних відходів і можливості вирішення питання його переробки, так як вимоги ЄС стають все жорсткішими, а терміни по вирішенню поставлених задач все коротшими.
Щоб відповідати новим екологічним вимогам, варто вже зараз:
- Перевірити реєстрацію в «ЕкоСистемі» та оновити екологічну документацію.
- Знайти офіційного оброблювача текстильних відходів.
- Запровадити циркулярні рішення, що дозволять мінімізувати обсяги відходів.
Нові правила управління відходами - це не лише жорсткі обмеження, а і можливість перейти на більш сталу модель виробництва. Компанії, які почнуть адаптацію зараз, зможуть не тільки уникнути штрафів, а й отримати переваги на ринку завдяки впровадженню циркулярних рішень.
Re:inventex - ваш партнер у переробці текстильних відходів. Наша компанія є офіційним оброблювачем виробничих відходів ткацьких та швейних підприємств. Ми допомагаємо бізнесу інтегрувати сталі рішення та відповідати новим екологічним стандартам. Наші фахівці нададуть кваліфікований екологічний аудит та супровід управління текстильними відходами. Якщо ви шукаєте ефективні способи управління текстильними відходами, звертайтеся, і разом ми зробимо виробництво екологічнішим!