Сталий розвиток в індустрії моди — це значно більше, ніж просто тренд. Робити бізнес sustainable стало необхідністю не тільки для світових компаній, а й українських брендів.
Сталість — це про стратегію розвитку в умовах екологічної кризи, попит на прозорість та етичність, а також про зміни пріоритетів у споживачів.
За даними ООН, fashion-індустрія — одна з найбільш шкідливих промислових галузей у світі. На неї припадає 10% усіх викидів парникових газів і 20% загального забруднення води. Так, у 2025 році, перехід на стійкі моделі бізнесу стає не лише соціальною відповідальністю, а й конкурентною перевагою.
У цій публікації ми розглянемо 10 ефективних кроків до створення сталого fashion-бізнесу та надихнемося світовими та локальними брендами, які вже давно стали на цей успішний шлях розвитку.
1. Використовуйте екологічно чисті матеріали
Це першочерговий ключовий крок до сталого розвитку. Сировиною, яка не нашкодить довкіллю, може бути органічна бавовна, коноплі, льон. Менш шкідливими можна вважати перероблений поліестер. А прогресивним бізнесам точно сподобається використання матеріалу Mylo (грибний шкірозамінник), що колись вважався новинкою-диковинкою, а зараз вітчизняні дизайнери використовують його у своїх колекціях, що і демонструють на Ukrainian Fashion Week. До революційних екоматеріалів можемо віднести Pinatex (тканину з волокон ананаса), Fleather (матеріал з квітів), кактуси (зелена шкіра).
Одними із першопрохідців, хто повністю відмовився від натуральної шкіри та хутра у своїх колекціях, став бренд «Stella McCartney». Вони замінили тканини на екологічні альтернативи й повністю перейшли на світлий сталий бік у fashion-індустрії.
Якщо ви досі думаєте, що сталий бізнес не для України, то мусимо вам повідомити, що вітчизняний ринок поступово заповнюється sustainable брендами. «DevoHome» створює текстиль із конопель, який вирощений без будь-яких хімічних добрив. Ще одним чудовим прикладом є харківський бренд «Phenomena», які для пошиття свого одягу використовують натуральний льон. Згадані матеріали є не тільки екологічними, а й довговічними.
2. Утилізуйте правильно
Замість звалища — на перероблення. Українська компанія Re:inventex допомагає брендам утилізувати текстильні відходи швейних та ткацьких виробництв, перетворюючи їх на нові матеріали.
Завдяки таким ініціативам бренди можуть відповідально утилізувати продукцію, зменшувати вплив на довкілля та долучатися до циркулярної економіки. Це не лише зменшує екологічний слід, а й підсилює репутацію бренду.
Українські компанії мають можливість будувати сталі бізнес-моделі, співпрацюючи з локальними переробниками — простий крок до сталого fashion-бізнесу.
3. Впроваджуйте технології zero-waste design та пакування
Жодних залишків — все у виробництво! Це підхід, коли з «відходів» створюють також одяг, а пакування можна використовувати надалі, не викидаючи його у сміття. Zero-waste design — це створення одягу, при якому тканини використовуються без залишків.
Чудовим прикладом є бренд «Eileen Fisher», який перетворює старий одяг на ексклюзивні аксесуари, текстиль та навіть картини. Скептики, які думають, що це марна трата часу, коштів та ресурсів, розчаруються, адже деякі позиції товару компанії продаються за доволі кругленькі суми так, як вони існують в єдиному екземплярі.
Дизайнерка Ксенія Шнайдер разом зі своїм брендом не тільки першими в Україні створили колекцію з «Adidas», але й рятують планету від старих джинсів, коли зі шматочків деніму створюють справжні дизайнерські шедеври.
4. Вибирайте довговічність та якість
Людству потрібні речі, які довго служитимуть, інакше за 50 років є ймовірність, що в океанах плаватиме більше одягу, ніж риби. Створюйте те, що знизить потребу у швидкому споживанні та сприятиме зменшенню кількості текстильних відходів.
Робіть ставку на якість, створюйте кампанії із закликами та туторіалами, як доглядати за речами, щоб вони прослужили якомога довше. Пропонуйте споживачам ремонтні послуги з метою відновлення старих речей, як бренд «Levi’s»
5. Оптимізуйте енергоспоживання
Заощаджувати енергію — добре, але найкраще — це використання відновлюваних джерел, таких як, сонячна чи вітрова енергія. Саме така альтернатива здатна значно зменшити вуглецевий слід.
Наприклад, згідно з річним звітом Inditex за 2023 рік, компанія спожила 1,551,492 МВт·год електроенергії з відновлюваних джерел на своїх об'єктах, виключаючи власну генерацію. Крім того, Inditex інвестує в проекти відновлюваної енергетики, такі як будівництво вітрової електростанції в порту Ла-Коруньї, яка має забезпечити чистою енергією їхній головний офіс в Артейшо.
Stella McCartney активно впроваджує сталі практики у своїй діяльності. За даними їхнього звіту про вплив за 2023 рік, Stella McCartney продовжує інвестувати в екологічно чисті технології та матеріали, прагнучи зменшити свій вуглецевий слід.
6. Використовуйте нові технології
Хоч світ технологій невпинно росте, проте, не стоїть на місці й забруднення навколишнього середовища. Зверніть у бік інновацій та використовуйте унікальні, екологічні та функціональні матеріали, як «Adidas» і їх кросівки з переробленого океанічного пластику, «Pangaia» і їх одяг на основі евкаліптових волокон.
7. Локалізуйте виробництво
Що дає виробництво на місці? Змінюється все — від скорочення викидів від постійного транспортування до підтримки місцевих громад, надання робочих місць та покращення економіки регіону.
Прикладом та натхненням для вас можуть стати українські бренди одягу — «Framiore», які співпрацюють з невеликими ательє та харківський «Phenomena», які використовують своє локальне виробництво.
8. Розповідайте, навчайте та знайомте споживачів з екокультурою
Не лише впроваджуйте нові сталі ініціативи у свій бізнес, а й більше розповідайте про це. Покажіть споживачам справжній вплив швидкої моди на довкілля. Транслюйте свої зміни у соцмережах, поєднуючи це із благодійними ініціативами та навчаннями для клієнтів. Американський бренд одягу «Patagonia» проводить освітні кампанії про правильний догляд за речами для того, щоб вони прослужили довше.
9. Підтримуйте прозорість
Бути відкритими до свого клієнта — необхідність. Споживачі прагнуть більшого — бачити закупівлю, виробничий процес, команду, яка стоїть за створенням продукту. Це все сприяє збільшенню довіри до бізнесу, а відповідно, й прибутків.
Одним із таких брендів є «Zharko», команда акцентує на прозорості, показуючи процеси виробництва у своїх соціальних мережах.
10. Будьте соціально відповідальними
Етичний бізнес — це не лише екологічність, а й відповідальність перед суспільством. Дбайте про своїх працівників: офіційне працевлаштування, страхування, конкурентна оплата, безпечні умови праці. Підтримуйте соціально вразливі групи, беручи їх на роботу, покращуйте доступність для людей з інвалідністю. І знову ж таки — розповідайте про такі ініціативи для того, щоб привернути увагу суспільства та надихнути на зміни інші бізнеси.
Наприклад, бренд взуття «Veja» працює з бразильськими фермерами. Тим самим забезпечує їм стабільний дохід і гідні умови роботи. Вони чесно зізнаються, що їх кросівки коштують дорожче мас-маркету, але так вони можуть забезпечити достойну оплату праці, не кажучи вже про екологічність матеріалів, які використовують.
Sustainable підхід — це не лише про екологію, а й про конкурентоспроможність. Споживачі все частіше шукають та підтримують екобренди. Дослідження McKinsey та NielsenIQ показує, що 60% клієнтів готові платити більше за екологічні продукти в екоупакуванні.
Існує стереотип, що стійкість — це дорого, але приклади великих та маленьких брендів показують, що такий підхід навпаки допомагає знизити витрати: від зменшення споживання енергії до оптимізації виробництва.
Майбутнє fashion індустрії — за стійкістю!
Крок до сталості — це виклик для бізнесу, але, як до будь-яких змін, до них легко можна адаптуватися та призвичаїтися. Впровадивши екологічні та етичні практики, ви не лише мінімізуєте негативний вплив на довкілля, але й створите сильний, конкурентний бренд на ринку, який знайде відгук у сучасного споживача.
Крок за кроком до сталості! Віримо, що все вдасться!